Simmons Çıkmazı

Yazar: Ata Rıza Çiçek

Haziran ayında Atlanta Hawks, Philadelphia 76ers’ı konferans yarı finalinde eledikten sonra tüm 76ers taraftarları arasında tek bir soru vardı: Değişim nasıl olacak?

İlk Adımlar

Aslında bu soru daha sezon başlamadan önce taraftarlar tarafından sorulmaya başlanmıştı. Bubble’da biten başarısız bir sezondan daha sonra 76ers değişime gitmeye başladı. İlk önce basketbol operasyonlarının başına, Houston’ın son yıllardaki yükselişinde başrollerden biri olan Daryl Morey getirildi. Takımın uzun süreli koçu Brett Brown ile yollar ayrıldı ve yerine Doc Rivers getirildi. Yönetimdeki bu hamlelerden sonra sıra kadroya gelmişti. Sorulan sorular ise belliydi: Houston’da mutsuz olan James Harden, takas ile 76ers’a katılacak mıydı? Ben Simmons bu takasta gidecek miydi?

Morey ile yakın olan Harden’ın, Simmons eksenli bir paket karşılığında 76ers’a katılacağı geçtiğimiz yazın en önemli gündem konularından biriydi. Hatta Simmons’ın Houston’dan ev baktığı haberleri de ortaya çıkmıştı. Fakat tüm söylentilere rağmen takas gerçekleşmedi. 76ers ve Houston anlaşmayı sağlayamadı. Bu durumu fırsat bilen başka bir Doğu Konferansı takımı ise fazla vakit harcamadan harekete geçti. Harden, Brooklyn Nets’in yolunu tuttu. Kyrie Irving ve Kevin Durant ile süper takım oluşturdu. 76ers tarafında ise büyük bir değişim yaşanmadı ve Simmons takımda kaldı.

Fitili Ateşleyen Kibrit

Zamanda hızlıca ilerlersek 76ers 49–23’lük derecesi ile sezonu bitirdi. Tam 20 yıl sonra konferans lideri olarak normal sezonu bitirdiler. İlk turda Wizards’ı eledikten sonra yarı finalde Atlanta Hawks ile eşleştiler. Favori olarak girdikleri seride yedinci maçta, kendi evlerinde kaybederek elendiler. ‘Sürece Güven’ etiketi ile yükselen takım bu süreçte yine başarısız oldu. 76ers’da taraftarın sabrı artık iyice taştı.

Eleştirilerin odak noktasında ise takımın ikinci yıldızı Ben Simmons vardı. All-Star oyuncunun, oyunundaki sorunları ve yetersiz performansı büyük bir alev doğurdu. NBA’in en sert taraftarlarından olan 76ers taraftarları Simmons’ın üzerine gitmeye başladı. Taraftarın tepkisi yetmezmiş gibi elenmenin ertesinde takımın Simmons’ı göndereceği ve teklifler aldığı, NBA medyasının en yoğun gündem maddelerinden biri oldu. Tüm bu tepkilerin ve haberlerin sonunda Ben Simmons da artık 76ers forması giymemeye karar verdi.

NBA medyası sağ olsun, Simmons için her gün yeni bir durak, her gün başka bir takas paketi ve Simmons’ın tercihlerinin bolca haber yapıldığı bir yaz dönemi oldu. Fakat gerek 76ers’ın takas için büyük beklentilere girmesi gerekse oyuncunun takas değerinin günden güne düşmesi ile bir türlü takas gerçekleşmedi. İşin sonunda tarihler Ekim ayına geldiğinde ise Ben Simmons hala takaslanmadı. 76ers, çaresiz bir şekilde onu takıma geri döndürmeye çalışıyor. Morey, NFL oyuncusu Aaron Rodgers’dan örnek vererek Simmons’ın takıma döneceğine inandığını belirtti.

Daryl Morey: Ben Simmons’ı takaslamayı düşünmüyoruz. Harika bir oyuncu ve onu geri bekliyoruz. Onun bir 76ers olarak devam etmesini istiyoruz. Dün gece bir oyuncunun (Aaron Rodgers) o takım için bir daha asla oynayamayacağına dair binlerce sterlinlik dijital mürekkebin döküldüğü yerde takımını zafere götürdüğünü izledim.

Simmons’ın ise kafasındaki görüş belli: Bir daha asla 76ers forması giymeyecek.

Başarısız Toplantı

Ben Simmons’ın neden takıma dönmek istemediği net şekilde belli değil. Geçtiğimiz haftalarda Doc Rivers, Daryl Morey ve 76ers takımı sahibi Josh Harris toplandılar. Birlikte gidip Ben Simmons ve menajeri Rich Paul ile buluştular. Onu takıma döndürmeye çalıştılar fakat sonuç alınmadı. Hatta görüşmeden neden Simmons’ın ayrılmak istediğini öğrenemeden çıktılar. Koç Doc Rivers medya gününde de açık şekilde Simmons’ın neden ayrılmak istediğini anlamadığını söyledi. Doc Rivers’ın bahsettiğim görüşme sırasında, Embiid sahada yokken Simmons’ı daha çok Giannis Antetekounmpo tarzı bir rol vereceğini iletti. İkinci beş oyundayken, Simmons’ı merkezinde olacağı bir hücum sisteminde oynatacağını söyledi fakat Simmons bu plana karşı heyecanlanmadı ve ilgisini çekmedi.

Burada konudan biraz taşıp teklif edilen oyun planına bakmak istiyorum: Giannis tarzı bu oyuna pozitif tarafından bakarsak, Simmons etrafına yerleşecek şutörleri çok daha rahat bulabilir, takım arkadaşlarına rahat şekilde pozisyon yaratabilir ve rakiplerin savunmakta zorlanacağı daha farklı bir düzen ortaya çıkabilir. Üstelik Simmons’ın oyununu daha efektif hale de getirebilir. Fakat işin ters tarafında bakarsak Simmons, Giannis kadar iyi bitirici değil. Orayı Giannis’in yaptığı şekilde domine edemez. Takımda hala daha Joel Embiid varken bu sistem uzun süre kullanılamaz.

Yine de oldukça başarılı bir normal sezon takımı da ortaya çıkar ama 76ers’ın ihtiyacı olan bu değil. 76ers işin bu tarafını zaten yapabiliyor. Onlar yapacağı değişiklik ile finale, hatta şampiyonluğa gidecek adımı atmak istiyor. Bahsettiğimiz Giannis Antetekounmpo bu sistem ile iki kez MVP olmayı başardı. Yılın En İyi Savunmacısı seçildi. En sonunda da şampiyonluğa ulaştı. Peki Ben Simmons bu kapasitede olan bir oyuncu mu? Joel Embiid’in önüne yazılıp tamamen onu en verimli hale getirmek onları tıpkı Giannis-Bucks’da olduğu gibi başarıya götürebilir mi? Simmons açıkçası bana bunu yapabileceğini gösteremedi. Bu sistem iyi bir sistem olabilir ama Simmons merkezinde olduğunda bu sistemin şampiyonluğa ulaşacağını düşünmüyorum.

Hangimiz Birinci Yıldız?

Oyuncunun sisteme bakış açısından bakarsak, bu sistem de 76ers-Simmons ilişkisinde çözüm olmuyor. Çünkü Simmons’ın, hala daha Embiid arkasında ikinci adam olması onun için bir sorun. Simmons bu yüzden kendisinin merkezinde yer aldığı sisteme rağmen takıma geri dönmek istemiyor.

Sam Amick’in haberine göre Simmons, Embiid ile oynamak istemiyor. Çünkü sistem her ne olursa olsun her zaman 76ers için “iki numaralı yıldız” olacak. Sam haberde, ikisi arasında kişisel bir problem olmadığını yazdı. Embiid’in oyun tarzından dolayı Simmons’ın rahat etmediğini yazdı. Tabii ki de bu haber Embiid’in gözünden kaçmadı ve hemen cevap verdi. “Embiid takımın her zaman Simmons’ın ihtiyaçlarına göre hamle yaptığını, bu yüzden Al Horford’ın takıma katılıp Jimmy Butler’ın ayrıldığını” söyledi.Hala daha onu takıma geri istediğini ama durumun tuhaf olduğunu ve takım arkadaşlarına saygısızlık yaptığını düşündüğünü” de sözlerine ekledi. Embiid bu konuda bana kalırsa son derece haklı. Ben Simmons sadece takım yönetimi ile değil, takım arkadaşları ile de arasına mesafe koydu ve onlarla iletişimi kesti. Geçtiğimiz ayda takım arkadaşları Simmons ile buluşup süreç hakkında konuşmak istedi ama Simmons onlarla konuşmayı reddetti.

Embiid: 'Simmons ile, kariyerimin sonuna dek oynamak istiyorum' - Philadelphia 76ers

Herkes Mutsuz

Simmons’ın takımdan ayrılması bekleniyor. Kaçınılmaz son olarak görünüyor ama bunun yakın zamanda olması çok zor. Oyuncunun takas değeri çok düştü. 76ers gibi şampiyonluk hedefleyen bir takımın, takas değeri dibi görmüşken Simmons’ı göndermesi hatalı hamle olur. Bu aşamada onun yerine istedikleri seviyede oyuncular veya draft hakları alamayabilirler. Onu inatla geri döndürmeye çalışmalarının sebebi, oynatıp takıma katkı yapması veya performans göstererek yeniden takas değerini yükseltmesini sağlamak. Simmons ise dediğim gibi tekrar 76ers forması giymek istemiyor. 76ers taraftarlarını da düşünürsek salonda pek iyi karşılanmayacağı açık bir gerçek.

Fakat Simmons’ın maçlara çıkmadığı senaryo kimseye yaramıyor. Simmons hem maddi hem de manevi anlamda zarar görüyor. 76ers tarafının ise tamamen eli kolu bağlı kalıyor. Bu işin görünmeyen üçüncü partisi de var. Bizzat ligin kendisi: NBA. All-Star bir oyuncunun geçerli bir neden olmadan kenarda oturmasından dolayı ligin marka değeri zarar görecek. Şu an ki durum ne 76ers için ne Simmons için ne de NBA için hiç ideal bir durum değil. Üç partinin de bir şekilde bu çıkmazdan kurtulacak yolu çabucak bulması gerekiyor.

Bana kalırsa 76ers doğru paketi bulursa Simmons’ı hızlıca göndermeli. Onsuz kadro mühendisliği yapılmalı ve geleceğe yönelik adımlar atılmalı. Ellerinde şampiyonluğa oynayacak yapı hala var. Simmons belki tamamen ona odaklı bir düzende çok daha üst seviye bir oyuncuya evirilebilir ama bunun 76ers’da olmayacağı belli oldu. NBA henüz duruma karışmadı. Anlık aşı krizi yüzünden belki de bu konuyu sadece gözlemci olarak takip ediyorlar. Fakat bu çıkmaz böyle sürerse sessiz kalmayacaklardır.

Zaman ilerliyor. Sezon başlamak üzere ve 76ers ile Simmons’ın zamanları azalıyor. Çıkmazdan kurtulmanın yolunu bulmaları lazım. Ya birlikte çıkacaklar ya da dışarıdan yardım gelecek bir takım sayesinde çıkacaklar. Bekleyip göreceğiz.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap