Basamakları Çıkmak: Sertaç Şanlı

Yazar: Ahmet Zahid Özdemir

Anadolu Efes, ülkemize ikinci EuroLeague kupasını getirirken unutulmazlar arasına girecek olan kadrodan müstesna bir uzunu izlemenin mutluluğunu basketbolseverlere bahşetti. Sertaç Şanlı; yıllar içinde, aşama aşama gelişimini sürdürdü ve Avrupa şampiyonu bir basketbolcuya dönüştü. Bu yazıda, Sertaç Şanlı’nın EuroLeague kariyerine, elit seviyede rekabet etmeyi nasıl başardığına ve oyununun arkasındaki rakamlara eğildim.

EuroLeague’de Şanlı Yolculuk

Turkish Airlines EuroLeague arenasına Galatasaray ile 2011-12 sezonunda çıktığı üç maçla adım atan Sertaç Şanlı, 2018-19 sezonunda Anadolu Efes ile anlaştığında EuroLeague’de süre bulması beklenen bir isim değildi. Nitekim, uzun oyuncunun Efes’le geçirdiği ilk EuroLeague sezonunda sadece 3.5 dakika süre alması, önceki sezonlarda Beşiktaş’ta oynadığı verimli basketbolu unutturmuştu bile. Bu durum, Türk oyuncuların yerel ligde başarılı olup EuroLeague’de süre almaya pek yaklaşamadığına çokça şahit olan basketbol kesimi için kronik bir üzüntü sebebiydi.

2019-20 sezonunun başında da Sertaç Şanlı’ya rotasyonda yer vermeyen Ergin Ataman, Bryant Dunston’ın ani sakatlığının ardından bir cevher buldu. Yıldız ismin yokluğunda milli oyuncumuza çift haneli süreler veren Ataman, bu sürelerde Sertaç Şanlı’dan çift haneli skor katkısı almasını da bildi. Sertaç’ın faul problemine çabuk girmesi koçun ondan vazgeçmesine neden olurken milli basketbolcu, bu defa faullerden kaçınarak etkili bir yardım savunması silahına evrilmeyi başardı. Orta mesafe şutlarını EuroLeague maçlarına da taşıyan Sertaç, üst seviyede süre alabilecek bir parça olduğunu yarım kalan sezonda kanıtladı.

Bu sezona girilirken takımdaki rolüne güvenilen Sertaç Şanlı; bir kez daha kısıtlı süreler bulduğu, verimli olmakta güçlük çektiği bir sezon açılışı yaptı. Sezonun ilk 19 haftasında, sadece 8.3 dakika süreyle parkede kalan Sertaç, normal sezonun kalan son 15 maçında 17.6 dakika süre buldu. Özellikle Şubat ayının başında Barcelona deplasmanında Brandon Davies’e karşı birincil silah olarak mücadele eden Sertaç, bu maçla birlikte uzun rotasyonunda kendini öne çıkardı. Peki Sertaç Şanlı’yı değerli kılan özellikler nelerdi, Sertaç nasıl oldu da elit EuroLeague uzunlarıyla rekabet eder oldu?

Sertaç Şanlı

euroleague.net

Çemberi Savunmak

Sertaç Şanlı’nın Anadolu Efes’e sağlaması gereken öncelikli katkılardan bir tanesi, savunmada dirayetli ve etkili olabilmekti. Milli oyuncu, agresifliğiyle ön plana çıksa da bulduğu sürelerde kolayca faul yapan bir isimdi. Ancak zamanla sertlikle faul yapmak arasındaki çizgiyi belirginleştirmeyi başardı. Bryant Dunston gibi iki kez EuroLeague’de “yılın savunmacısı” ödülüne erişen bir mevkidaşla antrenman yapmasının da etkisiyle olacak ki Sertaç Şanlı savunma yeteneklerini günden güne parkeye yansıtmakta daha efektif olmayı başardı.

2019-20 sezonunun önemli bir bölümünde ve şampiyonluğun geldiği senenin yarısından itibaren takımın ana rotasyon pivotu olarak süre bulan Sertaç, savunmada efektif olduğu için bu sürelerin verimini artırdı. Dean Oliver’ın geliştirdiği stops (pozisyonu durdurma) istatistiğine göre; 29 yaşındaki basketbolcu, EuroLeague’in savunmacı uzunlarıyla benzer seviyelerde katkı vermeyi başardı. Sertaç Şanlı, sahada olduğu 40 dakika başına 7.28 pozisyonun durdurulmasına katkı sağladı. Blok, top çalma ve savunma ribaundlarına ek olarak oyuncu parkedeyken takımın savunma verimliliğine ışık tutan bu istatistiğe bakıldığında, Sertaç’ın yaklaştığı isimler ise milli oyuncumuzun seviyesini gözler önüne seriyor. Bu istatistikte; Kyle Hines 7.31, Brandon Davies 7.69, Jan Vesely 7.84 rakamlarına ulaşırken EuroLeague’de savunmasıyla göz dolduran isimler olan Jalen Reynolds 8.89, Walter Tavares 9.26 sayılarındaydı.

Oyuna girdiği ilk birkaç dakika içinde faul yapan Sertaç Şanlı’nın iki sezon içerisinde eriştiği bu seviye ve rakamlarına yakınsadığı bu isimler, milli oyuncumuzun Avrupa’daki saygınlığının nasıl yükseldiğini bizlere anlatan noktalardan birisi olarak göze çarpıyor.

Sertaç Şanlı

euroleague.net

Şut Menzilini Artırmak

Orta mesafeden yakaladığı etkili şut performanslarına alışık olduğumuz Sertaç Şanlı, yerel liglerde bulduğu üçlük yüzdelerini uluslararası organizasyonlara taşımakta güçlük çekiyordu. Diğer birçok alanda olduğu gibi, son iki yılda bu parametrede de fark yaratan Sertaç, Turkish Airlines EuroLeague’de 2018-19 sezonunda sadece bir üçlük, 2019-20 sezonunda ise yedi üçlük denemişti. Milli basketbolcu, kupa yolunda geçen 2020-21 sezonunda ise tam 43 üçlük atış kullandı.

İlk beşte başladığı Barcelona deplasmanından itibaren bu şutların etkisini ziyadesiyle artıran Sertaç Şanlı, sonrasında oynadığı 18 maçta %40.6 üçlük isabet oranıyla güven veren bir üç sayılık atış opsiyonuna dönüştü. Anadolu Efes’te Bryant Dunston’ın hücum skalasında yer almayan dış şut tehdidini EuroLeague arenasına taşıyan Sertaç, takımın Alman pivotu Tibor Pleiss’ın sakatlık sürecinde en gereken anda cebinden tavşanı çıkardı.

Sertaç Şanlı

Aykut AKICI/TURKPIX

Alan Paylaşımını Mükemmelleştirmek

Anadolu Efes, son sezonlarda EuroLeague’deki belki de en korkutucu kısa rotasyonuna sahip takım hüviyetindeydi. Rakiplerin ekstra önlemler aldığı Vasilije Micic, Shane Larkin, Rodrigue Beaubois ve Krunoslav Simon dörtlüsünün olduğu bir takımda uzun oyuncuların buldukları açıkları değerlendirmesinin önemi de haliyle daha fazla.

Sertaç Şanlı; ikili oyunlarda perdeyi yaptıktan sonra uzak mesafeden kullandığı atışlarla, içeri devrildiği pozisyonlarda yakaladığı yüksek yüzdeyle ve aktif olmadığı pozisyonlarda vadettiği tehditle Anadolu Efes’in alan paylaşımına boyut katan isimlerden bir tanesi oldu. Sertaç’ın takımın hücumuna kattığı artıların rakamlara yansımasına baktığımızda ise görünen tablo epey iç açıcı. Sertaç Şanlı oyunda değilken Efes’in 119.3 olan hücum reytingi, milli pivot oyuna girdiğinde 127.1 hücum reytingi sayısına yükseliyor.

Sertaç’ın takıma kattığı değerin farkında olan Ergin Ataman da oyuncusunu sadece opsiyon olarak kullanmaktan ziyade, onun sürelerini daha tehlikeli uzunlara karşı kullandı. Nitekim, Sertaç Şanlı bu meziyetlerini kritik eşleşmelerde de göstererek kendisine duyulan güveni boşa çıkarmadı.

Turkish Airlines EuroLeague

euroleague.net

Otuzuncu Yaşa Girmenin En Güzel Hali

Bu yaz otuzuncu yaşına basacak olan Sertaç Şanlı, kariyerini Türkiye’deki çeşitli takımlarda geçirdi. Anadolu Efes’le geçirdiği son üç senede ise Avrupa’da dikkatleri üzerine çekerken yıldız oyuncunun Barcelona’yla prensipte anlaştığı haberleri, transfer piyasasında ses getirdi. Uzun oyuncunun maharetlerinin her yıl artması ve dirayetli mantalitesi otuz yaşına girecek olan Sertaç’a duyulan ilgiyi sonuna kadar haklı çıkarıyor. Daha önce, Avrupa’da forma giymiş Türk oyuncu sayısının azlığına bakıldığında bu, transfere farklı bir boyut kazandırıyor.

Sertaç Şanlı’nın kariyeri nasıl devam edecek, bilinmez. Fakat, “EuroLeague şampiyonu” sıfatı yaşamı boyunca onunla birlikte olacak. EuroLeague seviyesinde kısıtlı süreler bulan bir oyuncudan şampiyon takımın birincil pivotuna dönüşmek omzunda taşıyacağı apoletlerden biri olmayı sürdürecek. Sertaç Şanlı’ya kariyerinde atacağı yeni adımlarda başarılı performanslar dilemekle beraber, özellikle son iki sezonda çıktığı seviyeye şapka çıkarmamak elde değil.

Kaynaklar: 1, 2

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap