Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın Ardından

Yazar: Hilal Doğan
25. Avrupa Atletizm Şampiyonası, 15-21 Ağustos tarihlerinde yapıldı. Münih Olimpiyat Oyunları’nın 50’nci yılına denk gelen şampiyona, tarihi stadın muhteşem atmosferinde unutulmaz anlara sahne oldu. Yazın son demlerinde evlerimize konuk olmasını heyecanla beklediğimiz bu güzel serüvenden bazı notlar…

Avrupa Atletizm Şampiyonası’na damga vuran isim hiç kuşkusuz Femke Bol’dü. Hollandalı genç yıldız, 400m-400m engelli dublesi yaparak şampiyona tarihine adını yazdırmayı hedeflediğini belirtmişti. Bu, zor gibi görünse de Bol için imkansız değildi. Net favori olmanın hissettirdiği baskıyı da iyi yöneterek hedefine ulaştı; üstelik derecelerinin yanına eklediği rekorlarla birlikte. 22 yaşındaki atlet, Münih’te ilk altınını 400 metrede 49.44 koşarak ulusal rekorla kazandı.

400 metre engelli finali gelip çattığında gözler yine Femke Bol’deydi. Daha zor olarak nitelendirdiği 400 metreden altın madalya çıkardıktan sonra 400 metre engellide şampiyonluğu kazanması, kağıt üzerinde daha kesin görünüyordu. Finiş çizgisinde yaşanacak unutulmaz an için geçen heyecan dolu süre 52.67’ydi. Bol, tarihi dubleyi gerçekleştirmekle kalmadı ve bu sonuçla 12 yıllık şampiyona rekorunu da kırdı. Pistin parlayan yıldızı, üçüncü altınını kazandığı son 400’ünü ise bayrak yarışında koşarak nefis bir kapanış yaptı. Hollanda ekibi, 3:20.87 ile ulusal rekora imza atarak 4×400 metrede şampiyon oldu. Avrupa Atletizm Şampiyonası tarihinde, bu dalda bunu yapan başka bir atlet yok. Ancak, Femke Bol’ün tarih yazdığı bu başarısı, 2024 Roma’da ‘tekerrür’ ederse büyük bir sürpriz olmaz.

Kadınlar 100 metre finali, pistin alev aldığı olağanüstü bir yarıştı. Çok güçlü ve iddialı atletlerin bir arada koştuğu yarışta, ilk üç isim birbirine oldukça yakın bir sürede finişe geldi. Şampiyona tarihine de geçen yakın finişte sonuçlar, saniyenin ondalık ve bindelik ölçümleriyle belirlendi.

Kadınlar 100 metre podyumu ve dereceler: *

Mujinga Kambundji, 100 metre finalinden üç gün sonra çıktığı 200 metrede ilk kez Avrupa şampiyonluğu yaşadı. 30 yaşındaki tecrübeli yıldızın 22.32’lik performansı, 2018 Berlin’de üç altın(100m, 200m, 4x100m) kazanan Dina Asher-Smith’i ikinci sırada bıraktı.

İlk günün kapanış seansında kadınlar 10.000 metre finalini birinci sırada bitiren Yasemin Can, Türkiye adına ilk madalyasını kazandı. Can, son 3000 metreye girilirken yaptığı atak ve giderek artırdığı temposuyla birlikte finiş çizgisine kadar üstün bir performans ortaya koydu. Son dört turunu lider koştuğu yarışı 30:32.57 ile bitiren atlet, kariyerindeki en iyi ikinci dereceyi kaydetti. Yasemin, 2016 Amsterdam’da kazandığı 5000m-10.000m dublesinin üzerinden geçen altı yılın sonunda üçüncü Avrupa şampiyonluğunu yaşadı. Başarılı sporcu aldığı bu sonuçla, şampiyona özelinde 10.000 metrede ikinci kez altın madalya kazanan ilk kadın oldu. Yasemin Can, 5000 metrede aldığı bronzla ikinci kez kürsüye çıktı. Finalde 14:56.91 koşan Can, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda toplam beş madalyaya ulaştı.

Pistin merakla beklenen yarışlarından biri de erkekler 400 metre engelli finaliydi. Sakatlığı nedeniyle bir süredir formsuz devam ettiği sezonu erken bitirme riskiyle karşı karşıya kalan ve Oregon’dan istediğini alamadan dönen Karsten Warholm, Avrupa şampiyonluğuna rekorla ulaştı. Dünya rekortmeni sporcu, baştan sona rahat koştuğu finalde 47.12 ile şampiyona rekoru kırdı. Fransız Wilfired Happio’nun gümüş madalya kazandığı yarışta, bronz madalya alan ismin belirlenmesi biraz zaman aldı. 2016 Avrupa şampiyonu Yasmani Copello, yakın sürelerle finişe ulaştığı iki rakibi Ludvy Vaillant ve Joshua Abuaku’yu 0.01 saniye farkla geride bırakarak Avrupa üçüncüsü oldu. Olimpiyat madalyalı milli atletin kazandığı bronzla birlikte Türkiye, buradaki üçüncü ve son madalyasını almış oldu.

Norveçli Jakob Ingebrigtsen, tıpkı 2018 Berlin’de olduğu gibi Münih’te de çifte şampiyonluk yaşadı. 5000 metreyi 13:21.13 ile kazanan 21 yaşındaki atlet, 1500 metrede 28 yıllık şampiyona rekorunu geride bırakarak ikinci kez kürsünün zirvesindeydi.

Münih’te, iki dalda şampiyonluk yaşayan isimler arasına Yunan yürüyüşçü Antigoni Drisbioti de adını yazdırdı. Sıcak hava koşullarında yarıştığı zorlu 35 kilometrede ilk altınını alan 38 yaşındaki atlet, dört gün sonra yağmurlu havada daha rahat bir tempoyla geçtiği 20 kilometreyi de kazanmayı başardı.

Kadınlar disk atmanın önemli isimlerinden Sandra Perkovic, üst üste altıncı kez Avrupa şampiyonu olarak bir ilki gerçekleştirdi ve ulaşılması güç bir başarıya imza attı. Liderliğin beş kez el değiştirdiği çekişmeli yarışın sonunda Perkovic, 67.95 ile altın madalyayı alırken Alman Kristin Pudenz, sadece 8 cm farkla ikinci olarak kişisel en iyisini yaptı.

Erkekler disk atmada ise son dünya şampiyonu Kristjan Ceh, elemelerde 69.06 ile şampiyona rekorunu kırmış olsa da finalde ikinci oldu. 20 yaşındaki rakibi Mykolas Alekna, 69.78 ile Ceh’in rekorunu kırarak kürsünün ilk basamağını aldı.

Sırıkla atlamada çıtayı belirlemeye devam eden Armand Duplantis, bu yıl salonda(6.20) ve açık havada(6.21) dünya rekoru kırarak kazandığı iki şampiyonluğun ardından çıktığı Avrupa sahnesinde ise unvanını korudu. 22 yaşındaki İsveçli yıldız, 6.06’yı ilk denemesinde geçerek kendisine ait şampiyona rekorunu 1 cm geliştirdi. 2018 Berlin’de büyüklerde kazandığı ilk Avrupa şampiyonluğunda, 6.05 ile U20 dünya rekorunun yanında şampiyona rekorunu da kırdığında henüz 18 yaşında olan Duplantis, aradan geçen dört yılda kariyerine bir dizi şampiyonluklar ve rekorların yanı sıra bir de olimpiyat altını sığdırdı.

Kadınlar yüksek atlamanın yıldız ismi Yaroslava Mahuchikh, başarılarına bir de büyükler Avrupa şampiyonluğu ekledi. Mart ayında Belgrad’da yapılan Dünya Salon Şampiyonası’ndaki altınından sonra Oregon’da dünya ikincisi olan 20 yaşındaki sporcu, açık havada büyüklerdeki ilk Avrupa şampiyonluğunu yaşadı. Yüksek atlamayı ikinci sırada tamamlayan isim 1.95’i üçüncü hakkında geçen Marija Vukovic oldu. Bronz madalya ise Angelina Topic’e gitti. Sırp atlet, 17. yaş gününden sadece 26 gün sonra kazandığı Avrupa üçüncülüğü ile şampiyonada kürsü gören en genç sporcu oldu. Topic’in bu başarısı, akıllara Almanların dünya rekortmeni yüksek atlamacısı Ulrike Meyfarth’ı getirdi. Meyfarth, 1972 Münih’te ilk olimpiyat şampiyonluğunu yaşadığında yalnızca 16 yaşındaydı.

Balkan Salon’un en fazla madalya kazanan atletlerinden Luiza Gega, 3000 metre su engelliyi 9:11.31 ile bitirerek şampiyona rekoru kırdı. Gega’nın bu zaferi, Arnavutluk’un açık havadaki ilk Avrupa şampiyonluğu olarak tarihe geçti. Aynı yarışta Tuğba Güvenç beşinci oldu. Seçmede serisini ikinci sırada tamamlayarak finale yükselen Güvenç, finalde 9:25.58 ile kişisel en iyisini koştu.

Şampiyonanın son etkinliği olan kadınlar 4x100m bayrak yarışında Alman ekibi, birinci gelerek iyi bir kapanış yaptı. Aynı gün, erkekler cirit atmada Julian Weber’in dördüncü hakkında 87.66’yı bulmasıyla birlikte ev sahibi ekip, bir altın daha kazanarak toplamda 7 altın, 7 gümüş ve 2 bronzla madalya tablosunu lider kapattı.

Kaynaklar: 1

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap