Bir Düşler Tiyatrosu Sorunsalı: Ferguson’suzluk

Yazar: Gökmen Olgun
Dile kolay, 26 yıl! Sir Alex Ferguson ve sayısız başarıyla geçen 26 yıl… Aslında herkes günün birinde bu ayrılığın yaşanacağını biliyordu ama kimse bu ayrılık sonrası Manchester United’ın bu kadar dağılacağını düşünmüyordu. Manchester United’ın ve en azından bu yazı hazırlanırken Ole Gunnar Solskjaer’ın yaşadığı sorunun temeli Alex Ferguson’suzluk diyebiliriz.

Elbette Alex Ferguson günün birinde ayrılacaktı ancak bu tip uzun birliktelikler sonrasında yaşanan vedalar -özellikle başarı çıtası bu kadar yüksekte tutuluyorsa- çok daha zorlayıcı olabiliyor. Kırmızı Şeytanlar da bundan nasibini aldı.

Ferguson’suzluk Dönemine İlk Giriş

Manchester United’da Alex Ferguson’un görevini bırakmasının ardından aslında herkes gelecek isim üzerinde hemfikirdi; David Moyes. Everton ile uzun yıllar istikrar sağlamış Moyes, büyük kesime göre Ferguson’un yerini alabilecek ilk isimdi. Ve öyle de oldu. Ferguson sonrası Manchester United’da başlayan tabir-i caizse ‘belirsizlik’ yıllarının ilk teknik direktörü David Moyes oldu. Moyes’un ardından listeye şu ana kadar eklenen isimler: Ryan Giggs, Louis van Gaal, Jose Mourinho ve son olarak da Ole Gunnar Solskjaer!

İçlerinde Moyes’dan sonra en heyecan uyandıran isim tahmin edebileceğiniz gibi Jose Mourinho oldu ama o da MANU’nun sorunlarına çare olamadı. En azından bir Avrupa Ligi şampiyonluğu geldi ama Manchester United’ın hala Ferguson’lu yılların çok çok gerisinde olduğu açıktı.

Kimin ayrıldığı önemli değil. ‘Manchester United’ ismi bir yere gitmiyor.
                                                                                -Sir Alex Ferguson

Bu kadar kargaşanın ardından birçok kulübün yaptığı gibi Manchester United da sorunu içlerinden, güvendikleri biriyle çözmek istedi: Ole Gunnar Solskjaer! Futbolculuk kariyerinde altı Premier League, bir Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayan kulübün emektar golcüsü Solskjaer’e bir şans verildi.

2018 yılında göreve gelen Norveçli teknik direktör, o günden bu yana tartışılmaya devam ediyor. Hatta belki de Manchester United’ın başındaki son günlerini yaşıyor.

Ferguson’suzluk Rakamlara Nasıl Yansıdı?

İsimler değişse de Manchester United, Ferguson sonrası dönemde sadece iki kez lig ikincisi olabildi. Şampiyonluk zaten yok ve Avrupa’daki tek başarı da Jose Mourinho ile Avrupa Ligi’nin kazanılması. Yani durum sonuç odaklı baktığınızda hiç iç açıcı değil. Peki, biraz detaylara inelim.

MANU, Alex Ferguson’dan sonra sekiz tam sezonu geride bıraktı. Bu tam sekiz sezonda Kırmızı Şeytanlar 556 puan topladı, bu da bir sezonda ortalama 69,5 demek. Toplanan en yüksek puan ligi ikinci bitirdikleri 2017 /18 sezonunda 81 oldu. Ferguson’dan sonraki sekiz sezonda MANU altı kez ligi 60-70 puan arasında tamamladı. Öyleyse Ferguson’un son sekiz sezonu nasıldı? “Arada uçurum var” notunu düştükten sonra biraz detaylandıralım.

Ferguson’un son sekiz sezonunda United’ın en kötü lig sıralamasındaki yeri 2’nclik oldu. MANU bu süreçte en düşük 80 puanla ligi bitirirken beş kez şampiyon oldu. Ferguson’un son sekiz sezonunda United’ın puan ortalaması 86,75 oldu. Yani Ferguson ile 86,75 puan ortalamasından, Ferguson’suz dönemde 69,5 puan ortalamasına düşüldü.

Solskjaer Döneminin de Sonu mu Geldi?

Solskjaer tartışmaları devam ederken, geçtiğimiz hafta Old Trafford’da Liverpool karşısında alınan 5-0’lık yenilgi, Norveçli teknik direktör için sonun başlangıcı gibi görünüyor. Tottenham galibiyeti biraz olsun Norveçli teknik adamı rahatlatsa da Atalanta karşısında alınan beraberlik, aslında çok fazla şeyin değişmediğinin bir göstergesi. MANU, bir ya da birkaç maç kazansa bile oyun ve galibiyet istikrarı sağlanmadıktan sonra Ole’nin işi çok zor görünüyor.

2018’dan bu yana takımı çalıştıran Solskjaer’a yeterli zamanın verildiği görüşünü savunanların sayısı oldukça fazla. Bir bakıma da doğru. Manchester United zaman zaman ‘acaba’ diye düşündürse de, Ferguson’lu dönemi mumla aratıyor. “Ferguson da ilk geldiğinde uzun süre başarısız oldu” diyebilirsiniz. Belki de gönderileceği sezon FA Cup’ı kazanmasa, bugün Ferguson’dan bahsetmeyecektik. Ancak şu da var ki, Ferguson’dan önceki United ile şu anki United bir değil. Hedefler büyüdü, harcanan paralar inanılmaz boyutlara ulaştı.

Solsjkaer’ın Manchester United Kariyeri

Aslında sadece bu da değil, rakamlar da Solskjaer’ın aleyhine duruyor. Norveçli teknik direktör döneminde MANU, neredeyse oynadığı her iki maçın sadece birini kazanabilmiş. Solskjaer’ın MANU ile galibiyet oranı %55.

Manchester United gibi bir takım için %55’lik galibiyet oranı, eğer kupasız geçiyorsa çok da iyi sayılmaz. Bir de MANU’nun büyük maçlarda yokları oynaması durumu var. Solsjkaer döneminde Premier League’in ‘Top 6’ takımının aralarındaki puan durumuna baktığımızda, MANU’nun yine vasatı aşamadığını görüyoruz.

‘Big Six’ İçinde Çok Vasat

Liverpool, Manchester City, Chelsea, Manchester United, Arsenal ve Tottenham’ın Solsjkaer sonrası dönemde aralarındaki puan durumunda Kırmızı Şeytanlar’ı dördüncü sırada yer alıyor. Bu altı ekibin birbirleriyle oynadıkları maçlardan oluşan puan durumunda MANU’nun 37 puan topladığını görüyoruz. Bu sıralamada Liverpool 57, Man. City ise 52 puan toplamış durumda. MANU, ligin diğer beş büyüğüyle oynadığı 27 maçta sadece 28 gol atabildi. Bu gerçekten çok düşük bir sayı.

Sayılar Solsjkaer adına bu kadar kötüyken bir de harcanan paralar var. Manchester United, Solsjkaer’dan sonra Premier League takımları içinde transfere en çok para harcayan takım oldu. MANU bu süreçte transfere 370 milyon euroya yakın para harcadı. 370 milyon euro ve sıfır kupa!

Sonraki Adım Ne?

Ferguson’suzluk yıllarında bir teknik direktör için daha son yolculuk başladı. Ole Gunnar Solsjkaer’ın birkaç haftası kaldı gibi görünüyor. Peki bu United için çözüm olacak mı? Aslında bu soruya doğru yanıt vermek hiç kolay değil çünkü Ferguson sonrası kimse çıtayı yükseltemedi. 2013 sonrası Premier League’de şampiyon olamayan, oynadığı futbolla taraftarını memnun etmeyen bir Manchester United var ve bu takımı eski günlerine döndürmek, her geçen gün daha da zor hale geliyor. Solsjkaer yerine adı geçen isimler var. Bunların başında Erik ten Hag, Brendan Rodgers ve Zinedine Zidane geliyor. Bu sorunun yanıtı öğrenmek için biraz daha beklesek yeter. Ancak bu soruya yanıt bulduktan sonraki asıl soru şu; yeni teknik direktör Düşler Tiyatrosu’ndaki Ferguson’suzluğa çözüm olabilecek mi?

Kaynak: 1

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap