”Snooker’ın Special One’ı: Mark Selby”

Yazar: Nusret Tongarlak

Snooker’ı ilk keşfettiğimde 12 yaşındaydım. Sanırım o zamanlar Eurosport’ta The Masters maçları oynanıyordu ve Selby’nin final maçına denk gelmiştim. Snooker’a dair hiçbir fikrim olmadığı gibi oyunculardan da bir haber maçı takip etmeye çalışıyordum. Maçın başından itibaren spikerin anlattıklarıyla oyunu öğrenmeye çalışıyordum ama ne yazık ki o kadar da kolay olmamıştı. Fakat, Selby’nin performansı ilgi çekici gelmeye başlamıştı. O maçta Selby, Stephen Lee’ye karşı son frame’de rekor bir break’le zafere ulaşmıştı. O gün kazanan ve rekor kıran Selby’le keşfetmiştim Snooker’ı. Daha sonra bilgisayarıma oturup Google’dan Snooker oyun kurallarını ve Snooker ile ilgili öğrenmem gereken her şeyi taramaya başladım. Mark Selby o gün benim için Snooker tarihinin en değerli oyuncusu olmuştu.

Bu anlamda bu yazıyı, aynı doğum gününü paylaştığım Selby’nin Snooker kariyerini ve başarılarından derlediklerimle hazırlamış bulunmaktayım.

19 Haziran 1983’te Leicester’da dünyaya gelen Mark Selby, sekiz yaşında bilardo oynamaya başladı ve ardından dokuz yaşında Snooker’la tanıştı. Yine sekiz yaşında annesi tarafından terkedilen Selby, 16 yaşında da babasını kanserden kaybetti. Daha sonra, aile dostu ve Snooker antrenörü olan Alan Perkins’le yaşamaya başladı. Zor dönemlerden geçen ve babasını kaybeden Selby’nin zihnini intihar düşünceleri sarmıştı. Fakat, Perkins onu bu zorlu sürecin üstesinden gelmede ve Snooker’a adanan bir kariyerin oluşmasına zemin hazırlayarak destek vermişti. The Jester From Leicester lakaplı Selby, İki ay sonra da okulu bırakarak profesyonel kariyerine ilk adımını atmıştı.

1998 yılında, İngiltere’de 15 yaş altı turnuvanın galibi olduktan sonra Selby, bir sene sonra 16 yaşında profesyonel Snooker kariyerine ilk adımını attı. 2002’de China Open’da jet lag yaşamasına rağmen yarı finale kadar yükseldi. Mayıs 2003’te, 19 yaşında İskoçya Açık’ta ilk sıralama turnuvasında finale ulaştı ve ilk 32’deki yerini ilk kez almış oldu. 2002 ve 2003 yıllarında Dünya Snooker Şampiyonası elemelerinde final turuna kadar ilerleyen Selby, başarısız olarak turnuvaya katılım sağlayamadı.

2005 yılında Dünya Snooker Şampiyonası elemelerinin ilk raundunda Mark Selby, 10-5’lik skorla Higgins’e elendi ve 2006’da tekrar Higgins’le bu kez de Dünya Şampiyonasında karşılaşmasına rağmen ilk turu geçemedi.

Mark Selby 2007 yılında Dünya Şampiyonasında ilk kez finale kadar ilerledi ancak Higgins’e karşı 13-18 gibi bir skorla zafere ulaşamayan taraf oldu. Bu yıllara kadar hiç büyük turnuva şampiyonluğu görmemiş Mark Selby için kırılma anı 2008 yılında yaşandı.

2008 yılı ocak ayında Selby ilk büyük turnuva şampiyonluğunu yaşadı: The Masters. Final yolunda Stephen Hendry, Stephen Maguire ve Ken Doherty’i toplamda 6-5’lik skorlarla geçen The Jester, finalde Stephen Lee’ye karşı rekor bir zaferle kupanın sahibi oldu. O maçın son frame’inde 141’lik bir break’le turnuva tarihinin rekorunu kırmıştı.

Selby, 17 Şubat 2008’de Galler Açık’ta (Welsh Open) ilk dünya sıralaması şampiyonluğunu elde etti ve 5-8 geriden geldikten sonra O’Sullivan’a karşı 9-8 gibi bir skorla kazandı. Ancak, bir önceki sezondaki Crucible başarısını tekrarlayamadı. 2008 Dünya Şampiyonası’na bahisçilerin favorilerinden biri olarak girmesine rağmen, Selby ilk turda Mark King’e 8-10’luk skorla mağlup oldu.

Ertesi yıl Galler Açık çeyrek finallerinde seyircilerden biri, sözde eski menajeri George Barmby tarafından kaleme alınmış bir mektubu Selby’e verdi. Selby, Anthony Hamilton’a 3-5’lik skorla yenilmeden önce tek düşündüğü şeyin kendisine verilen zarf olduğunu söyledi. O’Sullivan’ın arkasında ikinci olduğu Masters finaline tekrar ulaştı; maçı 7-5 öndeyken 8-10 kaybetti. Ayrıca 2009 Dünya Şampiyonasında çeyrek finale kadar gelip 12-13’lük skorla Higgins’e mağlup oldu.

Selby, 2009 İngiltere Şampiyonası’nın ilk turunda Jamie Cope’u 4-8 geriden gelerek 9-8’lik bir skorla eledi ancak çeyrek finalde Ronnie O’Sullivan’a 3-9’luk skorla yenildi. 17 Ocak 2010’da O’Sullivan’a kaybettiği bir önceki yılın finalinin tekrarında, uzun yıllar içinde üçüncü kez finale çıkarak ikinci Masters unvanını kazandı. Bu sefer, O’Sullivan’ın başka bir zafer için bir frame’e daha ihtiyaç duyması yetiyordu ama 6-9’luk skorla geri düştü. Selby geri kalan dört frame’i alarak maçı 10-9’luk skorla şampiyon tamamladı. 2010’daki ikinci Dünya Şampiyonası finaline ulaşabildi ve yarı finalde Graeme Dott’a 14-17 kaybetti.

Temmuz 2010’da Selby, finalde Ricky Walden’ı 8-6 yenerek Bangkok’ta Six-Red Dünya Şampiyonası’nı kazandı. 2011 Çin Açık’ta Tian Pengfei, Robert Milkins, Ali Carter ve ev sahibi Ding Junhui’yi yendi ancak finalde Judd Trump’a 8-10 yenildi. 2011 Dünya Şampiyonası’nda, Hendry ile ikinci tur berabere kaldığı maçta altılı yaparak bir dünya şampiyonası maçında yaşanan en fazla break rekorunu kırdı. Bu aynı zamanda en iyi 25 frame’lik maç rekoruydu ve Selby’nin sezon içinde skoru 54’e çıkardı ve bir sezonda bir oyuncu tarafından kırılan rekorun baş aktörü olmuş oldu.

Selby, 2011 yılında sezona sıralamadan sayılmayan Wuxi Classic maçlarına Ali Carter’a karşı 9-7’lik bir galibiyetle kazanarak başladı. İkinci sıralama maçını Shanghai Masters’da kazandı ve finalde Mark Williams’ı 10-9 yendi ve son üç frame’i 7-9 geriden gelerek kazandı. Bu galibiyetle Selby, Williams’ın yerini alarak dünya bir numarası oldu ve kariyerinde ilk kez dünya sıralamasının zirvesine yükseldi.

Selby, 2 Kasım 2012’de Çin’deki Uluslararası Şampiyonası’nın finaline ulaşmasının ardından Trump’a yenilerek en üst sırada yer aldığı dünya birinciliğini kaybetti. Ancak sadece beş hafta sonra, Selby üçüncü sıralama unvanı ve o tarihe kadarki kariyerinin en önemlisi olan Birleşik Krallık Şampiyonasını kazanarak en üst sıradaki konumunu yeniden elde etti. Yarı finale ulaşmak için Michael White’ı 6-3, Ryan Day’i 0-3 geriden gelerek 6-4 ve Neil Robertson’ı 6-4 yenerek yarı finale yükseldi. Ardından Mark Davis’i 9-4 yenerek finale yükseldi ve burada Shaun Murphy’yi 10-6’lık skorla yenerek turnuvayı kazandı.

Selby daha sonra üçüncü Masters şampiyonluğunu kazandı ve ilk turda Bingham’ı 1-5 geriden gelerek 6-5, Mark Williams’ı çeyrek finalde 6-1 ve Dott’u yarı finalde 1-4 geriden gelerek 6-5 yenerek kazandı. Daha sonra finalde son şampiyon Neil Robertson’ı 10-6 yendi. German Masters’ta çeyrek finale yükseldi ancak Hawkins’e 1-5 mağlup oldu. Galler Açık 0-4’ün son 32’sinde Joe Perry’ye karşı kaybetti ve zirvedeki yerini Trump’a kaptırdı. Selby daha sonra World Open’da çeyrek finale yükseldi ancak Robertson’a 3-5 yenildi.

Dünya Şampiyonası’nda Selby, Michael White’ı 10-9, Ali Carter’ı 13-9 ve McManus’u 13-5 yenerek Crucible’da 2010’dan bu yana ilk yarı finaline ulaştı. Bu kez Selby, ikinci Dünya Şampiyonası finaline ulaştı. Finaldeki rakibi, son iki yıldır dünya şampiyonluğunu elinde tutan ve önceki beş dünya finalinin beşini de kazanan son şampiyon Ronnie O’Sullivan’dı. Selby, bir gün önce Robertson ile zorlu bir yarı final savaşının ardından “yorgun” göründü. O’Sullivan 3-0, 8-3 ve 10-5 öndeydi ancak, Selby daha sonra ilk kez öne geçebilmek için arka arkaya 6 frame kazandı ve sonunda ilk dünya şampiyonluğunu 18-14’lük bir zaferle kazandı. Galibiyetini, 16 yaşındayken kanserden ölen babasına adadı. Dünya Şampiyonası zaferiyle Selby, snooker’ın Triple Crown of World, İngiltere ve Masters unvanlarını kazanan dokuzuncu oyuncusu oldu ve dünyanın bir numaralı pozisyonuna geri döndü.

2016 yılının Mart ayında Selby, kişisel nedenlerle PTC Finalleri ve China Open’dan çekildi. Nisan ayındaki Dünya Şampiyonası turuna geri dönerek, yarı finalde Marco Fu ile karşılaşmak için Robert Milkins’i 10–6, Sam Baird’i 13–11 ve Kyren Wilson’ı 13–8 yendi. Selby, 76 dakika olarak kayda geçen, Crucible tarihinin en uzun frame’ini kazandıktan sonra 12-12’lik skorla berabere kaldı ve maçı son Frame’de kahverengi top üzerinden başarılı bir oyun ile 17-15 kazandı. Finalde Ding Junhui karşısında erken bir şekilde 6-0 öne geçti ve sonunda ikinci dünya şampiyonluğunu elde edebilmek için maçı 18-14 kazandı. Dünya Şampiyonası zaferiyle Selby, art arda beş yıl boyunca dünya sıralamasında bir numara oldu.

Dünya Şampiyonası’nın çeyrek finalinde Marco Fu’yu bir set kala 13-3 yendi. Yarı finalde Ding ile karşı karşıya geldi ve Ding farkı 15-16 geride kapatmadan 16-13 öne geçti; Selby daha sonra dört yıl içinde üçüncü dünya finaline ulaşmak için 32. frame’i kazandı. 2007 finalinin John Higgins ile tekrar karşı karşıya geldiler. John Higgins, 4-10 geriye düştü ve sonraki 14 frame’in 12’sini kazanabilmek için toparlandı ve sonunda üçüncü Dünya Şampiyonasını elde etmiş oldu. Steve Davis, Stephen Hendry ve Ronnie O’Sullivan’dan sonra Crucible’da dünya şampiyonluğunu elde eden dördüncü oyuncu oldu. Bu, Selby’nin sezonun beşinci sıralama şampiyonluğu oldu ve tek bir sezonda beş sıralama maçı kazanan tek oyuncular olarak Hendry ve Ding ile aynı unvanı kazanmış oldu. Selby, 2016-17 sezonunda bir sezon için rekor miktarda para ödülü olan 932.000 £ kasasına koydu.

Pandemi yüzünden yeni sezonun gecikmeli başlamıştı. Selby, Eylül ayında 2020 Avrupa Masters finalde Martin Gould’u 9-8 yenerek 18. sıralama şampiyonluğunu kazandı. Selby 4-0 erken öne geçmesine rağmen öğleden sonraki seansın sonunda skor 4-4 olmuştu. İki oyuncu akşam seansı boyunca maçı denk götürdüler ancak sonunda Selby, 72’lik bir break’le son frame’de maçı kazandı. Galibiyet, Selby’yi en çok sıralama galibiyetine sahip oyuncular listesinde (Neil Robertson ile birlikte) altıncı sıraya taşıdı.

Ekim 2020’de İngiltere Açık’ta sıralama unvanını korumaya devam etti. Fan Zhengyi, Chang Bingyu, Liang Wenbo, Hossein Vafaei ve Zhou Yuelong’u mağlup ettikten sonra yarı finalde Robertson’a 5-6 yenildi. Title’ı kaybetmesine rağmen, Selby yıllık sıralama listesinde bir numarayı korudu. Ayrıca Şampiyona Ligi sıralama turnuvasının ilk iki grup aşamasından galibiyetle geçti. Üçüncü grup aşamasında, Judd Trump’ı 3-0 yenmesine rağmen, Zhou Yuelong’a 1-3 ve Zhao Xintong’a 0-3 kaybetti.

Kasım ayındaki Champions of Championship turnuvasında Selby, 0-4 ve 3-5 geriden gelerek Kyren Wilson’a karşı çeyrek final maçının son üç frame’ini kazanarak 6-5 galip ayrıldı ancak başka bir finalde Robertson’a yenildi. Aralık ayında, İskoç Açık unvanını başarıyla korumaya devam etti. Yuan Sijun, Nigel Bond, Mark Joyce, Lyu Haotian, Ricky Walden ve Jamie Jones’u yenerek finale yükseldi ve ardından Ronnie O’Sullivan’ı 9-3 yenerek 19. sıradaki unvanını aldı. Ertesi hafta Selby, maçın yedinci frame’inde 143’lük bir break gerçekleştirmesine rağmen, Jack Lisowski’ye 4-6 yenildiği maçta World Grand Prix’te yarı finale ulaştı.

Selby, Mayıs 2021’de Crucible Theatre’da Dünya Şampiyonası finalinde Shaun Murphy’yi 18-15 yenerek dördüncü dünya şampiyonluğunu kazandı. Crucible’da dört veya daha fazla kez şampiyonluk kazanan beş oyuncudan biri oldu ve maç sonrası röportajında ​​şunları söyledi: “Dört kez kazanmak sadece hayal edebileceğim bir şeydi.”

Kaynak: 12

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap